Obec Tutleky je jednou z nejstarších
osad v Čechách.
Historie obce
Drobečková navigace

Úvod > O obci > Historie

Historie

Obec Tutleky je jednou znejstarších osad v Čechách. Připomíná se roku 1323.

Pohled na obecVznik názvu obce se vysvětluje dvěma verzemi. Jedna z nich se uvádí v Pověstech Rychnovska od autora Stanislava Dvořáka. V době úpadku českého jazyka procházeli prý tudy dva cizinci, kteří tu nad správnou českou mluvou poklekli. Lidé si na toto místo ukazovali, říkali -,, tu klekli “- odtud název osady Tuklekli.

Pravděpodobnější verze je, že vesnice se dříve nazývala Tukleky , druhá část jména je od slova klúčiti (mýtiti lesy).

U Tutlek je samota Hradisko, staroslovanský ostroh nad potokem Štedrým. Stávala zde veliká hlásnice, věž, ze které se v době nepřátelského vpádu dávalo znamení ohněm. Má se též za to, že na tomto místě stával hrad nebo tvrz.

Osada Dubí, která tvoří s Tutlekami jednu politickou obec, se připomíná roku 1545.

K Tutlekám patří také dvůr Kostelecká Lhotka. První zmínka se uvádí ve 14. století, kdy se nazývá ,,Lhotkou Tlukačovou“.

Kříž v DubíNejstarší kříž je v Dubí na obecním pozemku postavený roku 1800 s tímto nápisem:

            Z láski k Bohu a z wděcznosti
            Obci napaMátku od Jana
            Rousfawiho Souseda Obce Duby
            postaveno dne 8. září 1800.

Roku 1888 byl tento kříž opraven, vsazen do zdiva a zřízena zvonička. Kolem zvoničky bylo vsazeno pět lip.

Silnice byla vystavěna v roce 1896-97. Dokud  nebyla, jezdilo se do Kostelce nad Orlicí po ,, příčnici ”, která vede od čp. 15 k soše sv. Jana nad cihelnou.

Tutlekami protéká potok Štedrý (štedrá voda , která nikdy nevysychá), sbírající prameny východně od Lupenice. Vine se k Tutlekám oklikami přes Lupenici a u Častolovic pod zámkem se vlévá do řeky Kněžné.

Školní budovaZákladní kámen na stavbu staré školní budovy byl položen 26. května 1878 a roku 1880 byla dostavěna. Tato budova sloužila do roku 1913. V současné době, po přestavbě, slouží jako klubovna. V roce 1913 byla kolaudace nové školy, která sloužila ke svému účelu až do roku 1995, kdy byla pro nedostatek žáků uzavřena.

Obecní knihovna byla založena v roce 1921,  občanům slouží dodnes a je hojně navštěvována.

Dne 18. července 1920 byla konána ustavující schůze  tělovýchovné jednoty SOKOL. Starostou byl zvolen František Petrlák č.p. 9, Josef Šrámek náčelníkem.

V dubnu 1941 byl na rozkaz okresního úradu založen v Tutlekách hasičský sbor. Byla zakoupena motorová stříkačka a starší osobní auto.  Starostou sboru zvolen František Svatoš z Hradiska. První velitel sboru byl Antonín Adámek, kovář.

pomník obětemV říjnu 1944 položili své životy tutlečtí občané, manželé Frošovi, v odboji proti fašizmu. Na jejich památku byl dne 20. října 1946 odhalen památník.

V chovu prasat se Tutleky zapsaly jako nejznámější obec v kraji, později v celé republice, i za hranicemi našeho státu. V roce 1946 - 1948 dosáhl chov prasat nejvyššího stupně a naši obec navštěvovalo velké množství chovatelů z Čech, Moravy i z ciziny. Lze říci, že chovatelská práce v Tutlekách zvýšila celkovou výrobu na hektar, plněním dodávek získala obec dobré jméno. To vše přispělo k přidělení stavby Kulturního domu ministerstvem zemědělství. 

Obecní úřad, kulturní dům

Základní kámen Kulturního domu byl položen dne 5.4.1946. Za přítomnosti pana ministra zemědělství Julia Ďuriše byl slavnostně otevřen 15. června 1947. Dodnes je využíván k pořádání bálů a jiných kulturních akcí. Je zde sídlo obecního úradu, vedení místního družstva a pohostinství.

Od 1. ledna 1976 bylo provedeno připojení obce Tutleky pod správu města Kostelec nad Orlicí.

V roce 1990 bylo rozhodnuto o samosprávě obce Tutlek. Občané zvolili devítičlenné zastupitelstvo v čele se starostou.